Możliwość nadsyłania zgłoszeń: na spotkania organizowane w I. półroczu 2022 - od 3 września 2021, na spotkania organizowane w II. półroczu 2022 - od 3 stycznia 2022.
W przypadku rezygnacji z udziału w spotkaniu, na które już ktoś został przyjęty, prosimy o przesłanie informacji o rezygnacji. Ze zwolnionego miejsca skorzysta ktoś inny (dotyczy to również osób przyjętych jako dochodzące na sesje).
Na głębinach Słowa. „Gwałtownicy Królestwa”. Lectio divina z Jakubem i Janem SZKOŁA MODLITWY SŁOWEM BOŻYM 26-28 listopada 2021
Jakub i Jan z przydomkiem Boanerges. Przydomek zapożyczony z hebrajskiego może oznaczać: „synowie uczucia”, „synowie gniewu”. Młodzi gniewni, którzy łatwo ulegali emocjom, wpadali w gniew. „Grzmiący” są przykładem niezwykłej historii braci, którzy dali się porwać przez piękno Osoby Jezusa z Nazaretu. Syn Ojca cierpliwie ewangelizował charaktery i temperamenty synów Zebedeusza, przemieniając ich w Bożych „gwałtowników Królestwa”. Starszy z braci – Jakub – jako pierwszy z Dwunastu dojrzał do męczeństwa. Młodszy – Jan – stał się towarzyszem Piotra w odważnym świadczeniu o Jezusie pośród prześladowań, jakich zaznał pierwotny Kościół. Pójdziemy drogą lectio divina, aby odczytać duchowy sens historii biblijnych braci i uczyć się od nich więzi z Jezusem. On potrafi bogactwo naszych osobowości i temperamentów ukierunkować na zdobywanie Królestwa.
PROWADZI: Krzysztof Wons SDS – dyrektor CFD, kierownik duchowy i rekolekcjonista, wykładowca teologii duchowości.
BRAK MIEJSC
GRUDZIEŃ
Rekolekcje Lectio Divina (etapy: I-II, IV i Pogłębienie: List do Tytusa) 1-9 grudnia 2021
PROWADZĄ: duszpasterze CFD [I-II, IV] i współpracownicy oraz Piotr Szyrszeń SDS [Pogł.]
możliwość zgłoszeń – od 2 I 2021
Ćwiczenia Ignacjańskie (tygodnie: I-IV) 28 grudnia 2021 – 5 stycznia 2022
Rekolekcje Lectio Divina (etapy: I-IV i Pogłębienie: Miłosierdzie wcielone. Lectio divina z s. Faustyną)) 8-16 stycznia 2022
PROWADZĄ: duszpasterze CFD i współpracownicy oraz Krzysztof Wons SDS (Pogł.);
możliwość zgłoszeń – od 3 IX 2021
Jak żyć słowem Bożym na co dzień? SZKOŁA MODLITWY SŁOWEM BOŻYM 21-23 stycznia 2022
Sesja przeznaczona dla osób, które pragną pogłębić praktykę osobistej modlitwy słowem Bożym. Uczestnicy będą wprowadzeni w metodę modlitwy słowem Bożym w codzienności. Zostanie zaproponowana konkretna forma ćwiczeń na cały rok do indywidualnej pracy duchowej w świetle słowa Bożego.
PROWADZI: Krzysztof Wons SDS – dyrektor CFD, kierownik duchowy i rekolekcjonista, wykładowca teologii duchowości.
możliwość zgłoszeń – od 3 IX 2021
Rozwój- zaproszenie do pełni życia BIBLIODRAMA – WARSZTATY 25-27 stycznia 2022
Bóg, stwarzając człowieka, zaprasza go do rozwoju w całym swoim życiu. Rozwój osobisty to działania, które pomnażają talenty i wyzwalają indywidualny potencjał. Podjęcie tych działań pozwala wzrastać, dążyć do realizacji marzeń, kreować nowe możliwości. Na warsztatach w perspektywie Słowa: „Panie, przekazałeś mi pięć talentów, oto drugie pięć talentów zyskałem ” (Mt 25, 20b) będzie mowa o odkrywaniu w sobie potencjału i wydobywaniu z siebie tego, co najlepsze; o tym, że warto podjąć próbę przekraczania siebie; o drodze do tego, jak być szczęśliwszym i bardziej sobą.
PROWADZI: ks. Tomasz Knop – teolog duchowości, nauczyciel akademicki, psychoterapeuta, lider psychodramy i bibliodramy, kapelan hospicjum, kierownik duchowy, rekolekcjonista. Uwaga!
Przyjęcia na sesje warsztatowe dokonuje się na podstawie przesłanej karty zgłoszenia oraz zadatku ofiary zrealizowanej przelewem na konto: PKO BP II/O Kraków 98 1020 2906 0000 1102 0438 6462. Osoby korzystające z posiłków i noclegów – zadatek 150 zł; osoby niekorzystające z posiłków i noclegów – zadatek 70 zł. W przypadku rezygnacji z sesji zadatek nie jest zwracany.
możliwość zgłoszeń – od 3 IX 2021
styczeń / LUTY
Ćwiczenia Ignacjańskie (tygodnie: I-IV) 29 stycznia – 6 lutego 2022
PROWADZĄ: duszpasterze CFD i współpracownicy
możliwość zgłoszeń – od 3 IX 2021
LUTY
"Moc w słabości się doskonali" 2 Kor 12, 9 Dni Pustyni z Amedeo Cencinim FdCC FORMACJA DUCHOWNYCH I OSÓB KONSEKROWANYCH 9-11 lutego 2022
Pozostajemy często niepojednani z własnymi słabościami. Najbardziej osłabia nas nie nasza słabość, lecz fakt, że jej nie akceptujemy. Trudno nam zgodzić się na to, że jesteśmy „naczyniami glinianymi”, a jeszcze trudniej uwierzyć, że Bóg przechowuje w nich moc swojej łaski. Potrafi zamieniać nasze słabości w miejsca szczególnie płodne, życiodajne. Nie uwalnia nas od tego, co słabe, ale pomaga dojrzewać pośród słabości. Uczestnicy sesji będą prowadzeni do przemodlenia własnej słabości w powołaniu w świetle słów Pana: „Moc w słabości się doskonali”.
PROWADZI: Amedeo Cencini FdCC – kanosjanin, ceniony włoski formator, psychoterapeuta, kierownik duchowy, rekolekcjonista.
możliwość zgłoszeń – od 3 IX 2021
Dynamika stawania się uczniem Jezusa w integralnej formacji FORMACJA DUCHOWNYCH I OSÓB KONSEKROWANYCH 23-25 lutego 2022
Towarzyszy nam przekonanie, że „ dzięki stałemu doświadczeniu bycia uczniem formacja jest procesem jednolitym i integralnym, rozpoczynającym się w seminarium i trwającym w życiu kapłańskim, jako formacja permanentna ” (Ratio fundamentalis institutionis sacerdotalis, 53). To zdecydowane stwierdzenie wynikające z doświadczeń Kościoła skłania nas do podjęcia uważnej refleksji nad etapem formacji do prezbiteratu, jakim jest etap stawania się uczniem Jezusa. Podczas sesji, którą rozpoczniemy dniem skupienia, podejmiemy kluczowe kwestie związane z dojrzewaniem naszych wychowanków i naszym jako uczniów Chrystusa Pana. Sesja przeznaczona dla wychowawców seminariów diecezjalnych i zakonnych, dla osób odpowiedzialnych za formację permanentną, a także dla formatorek zakonnych na wszystkich etapach formacji.
PROWADZĄ: bp Damian Bryl – biskup kaliski, przewodniczący Zespołu ds. wprowadzania Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia;ks. Piotr Kot – biblista, rektor WSD w Legnicy, przewodniczący Konferencji Rektorów WSD; ks. Marek Jarosz – rektor WSD w Płocku; ks. Marek Panek – rektor WŚSD w Katowicach; s. Anna Maria Pudełko – apostolinka, psychopedagog powołania; ks. Tomasz Trzaskawka – ojciec duchowny PWSD w Gnieźnie, przewodniczący Sekcji Stałej Formacji Kapłańskiej przy Komisji ds. Duchowieństwa KEP.
możliwość zgłoszeń – od 3 IX 2021
MARZEC
Wprowadzenie w Wielki Post SZKOŁA MODLITWY SŁOWEM BOŻYM 1-3 marca 2022
Zapraszamy na dni zasłuchania w Słowo, aby wyciszyć się i duchowo przygotować do wejścia w czas czterdziestodniowego postu. Biblia przekonuje, że Bóg upatrzył sobie pustynię jako miejsce przemawiania Serca do serca i odnowienia przymierza miłości ze swoimi wiernymi. Czas pustyni potrwa od wtorku przed wejściem w Wielki Post, przez Środę Popielcową do czwartku po Popielcu. Przyjęcie posypania głowy popiołem w stanie serca nakarmionego Słowem może pomóc rozpocząć z większą hojnością i wielkodusznością dni postu, modlitwy i uczynków miłosierdzia.
PROWADZI: Joachim Stencel SDS – duszpasterz CFD, kierownik duchowy i rekolekcjonista.
możliwość zgłoszeń – od 3 IX 2021
Rekolekcje Lectio Divina (etapy: I-IV) 7-15 marca 2022
PROWADZĄ: duszpasterze CFD i współpracownicy
możliwość zgłoszeń – od 3 IX 2021
Obecność. Przestrzeń relacji, bliskości i tożsamości SZKOŁA KIEROWNICTWA DUCHOWEGO 25-27 marca 2022
Bóg, na którego podobieństwo zostaliśmy stworzeni, jest miłością, relacją trzech Osób. Jesteśmy stworzeni do relacji. Relacje potrafią pobudzić w nas najgłębiej skrywaną siłę motywującą do życia. Zaspokajają naszą potrzebę więzi i tęsknotę za dookreśleniem własnej tożsamości. Żyje w nas potrzeba, by czuć się dla kogoś ważnym, by otwierać się w zaufaniu i być bezpieczną przystanią dla drugiego. W takich warunkach uczymy się, kim naprawdę jesteśmy. W tajemniczy sposób spełniamy się w relacjach przez obecność. W klimacie życzliwej obecności rozpraszają się nasze lęki i możemy wzrastać. Uczestnicy sesji będą zaproszeni do refleksji nad rolą obecności w relacji z Bogiem, w ludzkich relacjach i rozwoju osobistym.
PROWADZĄ: Beata Zarzycka – albertynka, psycholog, nauczyciel akademicki w Instytucie Psychologii KUL;Krzysztof Wons SDS – dyrektor CFD, kierownik duchowy i rekolekcjonista, wykładowca teologii duchowości.
możliwość zgłoszeń – od 3 IX 2021
KWIECIEŃ
"Wyście wytrwali przy Mnie w moich przeciwnościach" Łk 22, 28 Próba, pokusa, cierpienie i śmierć - doświadczenie Jezusa Chrystusa i nasze SZKOŁA BIBLIJNA 1-3 kwietnia 2022
Syn Boży stał się człowiekiem i przyjął słabości naszej ludzkiej natury aż po śmierć, z wyjątkiem grzechu. Podczas tej sesji spróbujemy przyjrzeć się, jak Jezus przeżywał przeciwności i jak przykład Jego życia uzdalnia nas do przyjmowania trudności.
PROWADZI: s. Judyta Pudełko ze Zgromadzenia Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza – wykładowca Pisma Świętego na Akademii Katolickiej w Warszawie, propagatorka praktykilectio divina.
możliwość zgłoszeń – od 3 IX 2021
Poznawanie siebie w świetle słowa Bożego SZKOŁA MODLITWY SŁOWEM BOŻYM 8-10 kwietnia 2022
Odkrywanie prawdziwego obrazu siebie w świetle słowa Bożego może stać się szczególną drogą do poznania i przyjęcia własnej wartości. Jest to proces bardzo delikatny i trudny. Dokonuje się przede wszystkim na modlitwie. Przez modlitwę słowem Bożym i kontemplację Ojca Miłosiernego uczymy się patrzeć na siebie „oczami” Boga. Wskazane jest, aby w procesie tym towarzyszył kierownik duchowy.
PROWADZI: Krzysztof Wons SDS – dyrektor CFD, kierownik duchowy i rekolekcjonista, wykładowca teologii duchowości.
możliwość zgłoszeń – od 3 IX 2021
kwiecień / MAJ
Rekolekcje Lectio Divina (etapy: I-III i Pogłębienie: Lectio divina ze św. Piotrem w Ewangeliach) 25 kwietnia – 3 maja 2022
PROWADZĄ: duszpasterze CFD [I-III] i współpracownicy oraz Krzysztof Wons SDS [Pogł.]
możliwość zgłoszeń – od 3 IX 2021
MAJ
"Pierwsze jest: Słuchaj..." Mk 12, 29 Lectio divina na otwarcie Domu Słowa SZKOŁA BIBLIJNA 6-9 maja 2022
U początku wiary, powołania, misji jest słuchanie Słowa. Jakie słuchanie Słowa, takie życie i ewangelizacja. Kościół od pierwszych dni swego istnienia praktykuje lectio divina. Droga Bożego czytania rozpoczyna się od czytania Słowa i przez medytację i modlitwę serca prowadzi do kontemplacji. Krakowskie CFD strzeże wielowiekowej tradycji lectio divina, ponieważ widzi w niej nadzieję na nową jakość życia, na nową duchową wiosnę Kościoła. Otwarcie nowo wybudowanej części Domu Słowa poprzedzi poświęcenie i rekolekcje „nowego otwarcia” w misji CFD.
PROWADZI: abp Grzegorz Ryś – metropolita łódzki, przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Konferencji Episkopatu Polski, rekolekcjonista.
POŚWIĘCENIE DOMU SŁOWA: Milton Zonta SDS – przełożony generalny Towarzystwa Boskiego Zbawiciela; Józef Figiel SDS – przełożony Polskiej Prowincji Salwatorianów
możliwość zgłoszeń – od 3 IX 2021
Nasza tożsamość: zrośnięci z Chrystusem SZKOŁA WIARY 13-15 maja 2022
Od dnia chrztu jesteśmy tożsami z Chrystusem; jesteśmy z Nim zrośnięci (por. Rz 6, 5). Ojciec wyznaje w naszej duszy: „Tyś jest moje dziecko umiłowane, w tobie mam upodobanie”, zaś Duch Ojca, który zanurzył nas w Chrystusie, modli się w nas i wzdycha: „Abba, Ojcze”. Podczas dni pustyni uczestnicy będą zaproszeni do ponownego przeżycia chrztu świętego przez zanurzenie w tajemnicy Słowa, zgłębianie znaków sakramentalnych oraz z pomocą sztuki sakralnej.
PROWADZI: Marko Ivan Rupnik SJ – dyrektor Centrum Aletti w Rzymie, teolog, rekolekcjonista, kierownik duchowy, twórca mozaik.
możliwość zgłoszeń – od 3 IX 2021
Rekolekcje Lectio Divina (etapy: I-IV i Pogłębienie: Historia przebaczonej krzywdy; Lectio divina z Józefem Egipskim) 20 - 28 maja 2022
PROWADZĄ: duszpasterze CFD [I-IV] i współpracownicy oraz Joachim Stencel SDS [Pogł.]
możliwość zgłoszeń – od 3 IX 2021
CZERWIEC
Szukaj zażyłości ze świętymi! SZKOŁA DUCHOWOŚCI BŁ. FRANCISZKA JORDANA 3-5 czerwca 2022
Mamy „dokoła siebie mnóstwo świadków” (Hbr 12, 1). Są oni dla nas przykładem, a nawet, jak mówił św. Grzegorz Wielki, viva lectio. Wspierają nas, abyśmy nie zatrzymali się w drodze do celu. Błogosławiony Franciszek Maria od Krzyża Jordan pobudzał siebie i zachęca nas, byśmy codzienność przeżywali razem z przyjaciółmi Boga nie tylko kanonizowanymi czy beatyfikowanymi przez Kościół, ale i tymi „z sąsiedztwa”, na których uwrażliwia nas papież Franciszek (por. Gaudete et exsultate, 6-7).
PROWADZI: Piotr Szyrszeń SDS – duszpasterz domu rekolekcyjnego w Międzywodziu, kierownik duchowy i rekolekcjonista.
możliwość zgłoszeń – od 3 IX 2021
Ćwiczenia Ignacjańskie (tygodnie: I-IV) 18-26 czerwca 2022
PROWADZĄ: duszpasterze CFD i współpracownicy
możliwość zgłoszeń – od 3 IX 2021
czerwiec / LIPIEC
Rekolekcje Lectio Divina (etapy: I-IV) 30 czerwca - 8 lipca 2022